Přeskočit navigaci

Druhy materiálů ponožek

Bavlna | Lycra | Sanitized | Moira TG 900 | Polypropylen | Elastan | Polyamid | Optex | Akryl | Polyester | Hedvábí | Vlna | Viskóza | Outlast | Coolmax | Biostat 

Bavlna:

Nejvýznamnější, nejznámnějších a nejpoužívanějších přírodní materiál. Vlákna získávaná z bavlníku dodávají ponožkám hebkost a jemnost. Předností bavlny je její skvělá navlhavost a malý sklon ke vzniku elektrostatického náboje, pevnost v tahu a oděru, která se za mokra dokonce asi o 20% zvyšuje a její příjemný omak. Bohužel má špatnou tvarovou stálost, neudrží si svůj tvar. Pro lepší vlastnosti a životnosti ponožek, je směsována s některými syntetickými vlákny, nejčastěji s polyamidem. V tomto případě jsou ponožky pleteny tak, že bavlna je převážně umístěna na vnitřní straně ponožek, kde přichází nejvíce do styku s pokožkou. V naší nabídce mají největší procento obsahu bavlny výrobce Ponožky.cz.

Lycra®:

Lycra® je obchodní název pro elastan firmy Du Pont. Nepoužívá se samostatně, ale kombinuje se s jinými materiály. Je to patentované elastické vlákno, zaručující, že elasticita materiálu bude stále stejná, po celou dobu jeho životnosti. Jedinečná schopnost vlákna roztáhnout se (min. třínásobně) a vrátit se do původního stavu, zlepšuje vlastnosti všech ponožek v kterých je obsaženo. Pružnost vláken Lycra® umožňuje výborné přilnutí ponožek k noze, aniž by bránily v pohybu chodidla. Ponožky s Lycrou® si udržují svůj tvar, netvoří se záhyby, na nohou nedochází k oděrům, otlakům a puchýřkům a vyznačují se zvýšenou nemačkavostí.

Sanitized®:

Patentovaný nevypratelný přípravek. Trvale působí proti množení mikroorganismů, bakterií a plísní na textilu, čímž zajišťuje Vaše osobní pohodlí a maximální komfort. Do přízí, z kterých jsou ponožky vyráběny je Sanitized® aplikován tak, že celé cívky jsou ponořovány do lázní, kde zůstávají cca dva měsíce, následně jsou vysoušeny a barveny. Sanitized® je tak zcela trvale přítomen v ponožce a to po celou dobu její životnosti. Výrobce z naší nabídky ponožek používající tento přípravek je Moira.

Moira TG 900®:

Moira TG 900® je polypropylenové vlákno s unikátním, patentovaným profilem. Tajemství vlákna spočívá ve tvaru jeho průřezu, kde se podobá pětilaločné hvězdě. Tím se až dvojnásobně zvětšuje obvod vlákna a zároveň vytváří úžlab, kudy pak putuje kapilární vlhkost. Pětilaločný průřez vlákna Moira TG 900® má zásadní vliv na dokonalý a rychlý odvod kapilární vlhkosti. Používání vlákna Moira TG 900® je ještě podpořeno jeho trvanlivostí a pevností. Je bez výhrady přijímáno lidským tělem. Díky promyšlené konstrukci vláken Moira TG 900®, ponožky pojmou velké množství vzduchu a ten působí jako izolační vrstva právě v okamžiku, kdy je chodidlo bez zátěže a ochlazuje se. V tuto chvíli všechny ostatní materiály - bavlna, polyester, polyamid - protože jsou nasákavé, nabobtnají vlhkem a studí. Stejně to působí, když se vytvoří vlhkost při zátěži.

Polypropylen:

Dnes existuje řada vysoce rozvinutých syntetických vláken, které svými vlastnostmi daleko předčí klasické přírodní materiály. Na prvním místě z nich je polypropylen. Má nejlepší vlastnosti potřebné pro výrobu funkčního prádla a ponožek: je pevný, nejlehčí, také nejteplejší a nejpružnější ze syntetických vláken. Nevyvolává alergické reakce, má velkou odolnost proti oděru (2,5x vyšší než bavlna), vyšší odolnost mají pouze polyamidová vlákna, téměř nepřijímá vodu - má 10x menší nasákavost než polyester - ale vodu dobře odvádí. Je k lidskému tělu z umělých vláken nejlaskavější, vždyť se z něj vyrábějí i cévní náhrady. Samotné vlákno, protože je kulaté, vlhkost netransportuje. Při spředení několika vláken do příze se mezi jednotlivými vlákny vytvoří kapilární prostory, kudy pak odchází vlhkost. 

Elastan:

Velmi elastické syntetické vlákno, nazývající se také elastomer, se nechá roztáhnout na nejméně trojnásobnou délku a po uvolnění tahu se vrátí na (téměř) původní rozměr. Elastan se vždy kombinuje se s jinými materiály, nepoužívá se samostatně. Ponožky si díky elastanu udržují svůj tvar a lépe přilnou k chodidlu. Nejkvalitnější elastan zastupuje Lycra® a Spandex®.

Polyamid:

Velmi pružné, trvanlivé, syntetické vlákno s nejvyšší odolností vůči tahu, trhání a oděru, známé pod obchodním názvem Nylon a Perlon. Nejpoužívanější pro výrobu dámských punčoch, plavek a sportovních oděvů. Velmi nepatrně přijímá vlhkost. Každé vyprání zvyšuje trvanlivost tkanin, nebo pletenin z polyamidu. U ponožek se přidává hlavně pro zvýšení pevnosti zátěžovavých míst paty a špičky, ale i do celých ponožek, jako je to například u výrobce Ponožky.cz. Eventuální příznaky přecitlivosti lidské kůže při nošení výrobků z polyamidu, nejsou způsobeny vlastnostmi vlákna, nýbrž barvivy, zbytky pracích prostředků a podobně.

Optex®:

Optex® je obchodní značka české firmy Pega®. Jedná se o elastické vlákno, s výbornými vlastnostmi, které se nejčastěji používá do lemu ponožek, elastických bandáží přes nárt a chodidlo, ale i do celé části ponožky. Nepoužívá se samostatně, ale vždy jako směs s jinými vlákny všeho druhu. 

Akryl:

Umělé vlákno, texturou jako vlna, s kterou se často mísí. Používá se jako náhrada vlněných výrobků. Akryl je pružný a měkký, s nižším sklonem ke žmolkování. Pevnost má sice nižší než jiná syntetická vlákna, zato výborně odolává vlivům světla, povětrnosti a mikroorganismů. Výrobky z něj jsou teplé, nesráží se a snadno se perou.

Polyester:

Polyesterová vlákna mají velkou odolnost proti světlu, povětrnosti a mikroorganismům. Oděvy z polyesteru málo navlhají - rychle schnou. Vzhled a omak polyesteru je trochu podobný přírodnímu hedvábí. Dutá polyesterová vlákna nahrazují vlákna z peří, a výrobky z něj se dají prát. Nejjemnější polyesterové vlákno (mikrovlákno) se vyrábí se čtvrtinou tloušťky běžné bavlny. Tkaniny ze směsí s polyesterem jsou méně mačkavé, trvanlivější, pevnější a lehčí. Polyester se často mísí s vlákny přírodními.

Hedvábí:

Hedvábí výborně saje pot, v létě příjemně chladí a v zimě naopak hřeje. Přírodní hedvábí je vytlačováno syntetickým hedvábím všude tam, kde je předčí svými specifickými vlastnostmi, jako je pevnost, izolační schopnost, hmotnost a pod. Přírodní hedvábí však nadále zůstává významnou surovinou pro oděvní průmysl.

Vlna:

Vlna je unikátní přírodní materiál, který má vynikající izolační vlastnosti, absorbuje vlhkost a jen velmi zvolna ji odpařuje. Při navlhnutí však generuje teplo a noha tak vnímá pocit suchého tepla. Nejkvalitnější vlněné vlákna výrábí výrobce Merino® (panennská vlna z prvního střihu jehňátek), kterou Moira přidává do teplých ponožek. Většina výrobců přídává do vlněných přízíponožek polypropylénové vlákno, které zajišťuje dokonalé odvádění vlhkosti a jsou tak vytvořeny naprosto funkční ponožky. Specialista natohle je značka Moira, která věnuje velkou pozornost laboratorním zkouškám svých výrobků a stejně tak testům, které pro Moiru provádějí nejlepší sportovci a cestovatelé. Vlastní vývojové adesignérské středisko okamžitě aplikuje poznatky a trendy do konstrukcínových pletenin, které přinášejí komfort Vaším nohám.

Viskóza:

Viskózové vlákna se vyrábějí ve formě hedvábí. Výrobky z vizkózy mají lesklý vzhled, jsou příjemné na omak a mají dobrou savost. Viskózové hedvábí se používá u všech výrobků, které mají mít vlastnosti podobné přírodnímu hedvábí a nemají být příliš drahé. Vizkóza se u výroby ponožek často mísí s bavlnou, vlnou, nebo syntetickými vlákny.

Outlast®:

Značkový materiál, který nepřetržitě udržuje optimální teplotu nohy. Při zvýšené aktivitě zajišťuje technologie vláken udržování tepla, a při klidu jeho uvolnění. U českých výrobců ponožek se moc nepoužívá.

Coolmax®:

Moderní technologií vyrobené polyesterové vlákno, udržující nohu stále v suchu. Toto speciální čtyř kanálkové vlákno, má zvýšenou plochu povrchu, je vodoodpudivé, nenasákavé a velmi rychle odvádí tělesnou vlhkost od pokožky. Udržuje optimální teplotu nohy při různých, klimatických a zátěžových podmínkách. Toto vlákno se uplatňuje hlavně u oblečení a ponožek pro horskou turistiku, horolezectví a podobné zátěžové sporty. Vlákno Coolmax® vlastní firma Du Pont.

Biostat®:

Biostat®je mikronizovaná přísada na bázi oxidu hlinitého nadopovaného aktivní formou stříbra. Tato antibakteriální přísada je zcela zdravotně nezávadná, ekologická, netoxická a bezpečná. Působí antibakteriálně a protizánětlivě. Výrobce ponožek, který tuto antibakteriální přísadu používá je například Sensor či Gultio.